Pozycjonowanie to działania, których celem jest poprawa widoczności strony w organicznych w wynikach wyszukiwania. Podstawowym celem pozycjonowania jest uzyskanie jak najwyższej pozycji strony w wyszukiwarce, w odpowiedzi na konkretne zapytania wpisywane przez użytkowników.

Od dłuższego czasu, sukcesywnie odchodzi się od pozycjonowania na pojedyncze słowa, na rzecz dłuższych fraz, tzw. long tail czyli fraz długiego ogona. Strategia pozycjonowania long tail jest niezwykle skuteczna i polega na promowaniu wielu kilkuwyrazowych zwrotów, które odpowiadają konkretnym zapytaniom internautów. Optymalizacja i pozycjonowanie strony pod kątem dłuższych, unikatowych fraz pozwala użytkownikom łatwiej dotrzeć do konkretnych zasobów witryny internetowej.

Jak działa pozycjonowanie Long Tail?

Pozycjonowanie long tail (inaczej pozycjonowanie / SEO szerokie) to strategia pozycjonowania polegająca na promocji kilkudziesięciu lub kilkuset bardziej złożonych, dłuższych fraz w miejsce kliku krótkich i przeważnie bardzo ogólnych słów kluczowych. W procesie long tail SEO strony i serwisy internetowe pozycjonowane są pod kątem fraz odpowiadających specyficznym zapytaniom internautów. Kluczem do sukcesu przy tej strategii jest tworzenie dużych ilości treści bogatych w różnorodne, rozbudowane frazy. Tworzone na potrzeby szerokiego SEO opisy są optymalizowane pod kątem konkretnych, wielowyrazowych fraz, wyszukiwanych przez użytkowników internetu.

Potrzeba zastosowania long tail SEO narodziła się, w dużej mierze, na skutek ciągle rosnącej rosnącej konkurencji w internecie, szczególnie w branży e-commerce. Ogromna ilość stron pozycjonowanych na pojedyncze słowa sprawia, że umieszczenie strony w czołówce wyników wyszukiwania Google staje się co raz trudniejsze i co raz bardziej kosztowne.

Dlaczego właśnie long tail?

Z przeprowadzonych badań na temat zachowań internautów wynika, iż coraz częściej wpisują oni w wyszukiwarki bardzo konkretne, sprecyzowane zapytania składające się z kilku słów. Użytkownicy internetu co raz częściej, oczekują szybkiego dostępu do treści w pełni odpowiadających ich zapytaniu. Z tego też powodu ilość słów dla pojedynczego zapytania wciąż rośnie.

W 1994 roku aż 81% wyszukiwań polegało na wpisaniu w oknie wyszukiwarki internetowej wyłącznie jednego słowa, natomiast już w roku 2009 ilość wyszukiwań z użyciem jednego wyrazu spadła do poziomu 20%. Dziś wartość ta jest jeszcze niższa.

Ilość wyszukiwań typu long tail stale rośnie. Obecnie większość, wpisywanych w okno wyszukiwarki zapytań, stanowią typowe, trzy-czterowyrazowe long-taile. Nie mniej jednak liczba wyrazów użytych dla pojedynczego zapytania sukcesywnie rośnie. Aktualnie ponad 20% z nich składa się z pięciu lub więcej słów.

Strategia pozycjonowania long tail odwołuje się więc bezpośrednio do oczekiwań użytkowników internetu i w tym tkwi jej siła.

Pozycjonowanie long tail w praktyce

Wyobraźmy sobie, że mieszkamy we Wrocławiu i szukamy sportowych butów do biegania. Nie lubimy kupować butów w internecie, a przed zakupem chcemy dokładnie obejrzeć i przymierzyć kilka różnych modeli. Wpisując w wyszukiwarkę słowo 'buty sportowe' zobaczymy odnośniki do stron internetowych niekoniecznie powiązanych z tym czego szukamy, a dotarcie do potrzebnych informacji zajmie nam sporo czasu. Podobnie będzie z zapytaniem z wykorzystaniem frazy "buty do biegania". Również w tym przypadku możemy trafić na treści, które nie będą dla nas interesujące, np. na artykuły dotyczące doboru odpowiedniego obuwia, na oferty sklepów internetowych oraz sklepów stacjonarnych z drugiego końca Polski.

Lepszym pomysłem będzie zatem wpisanie long taila - 'buty do biegania Wrocław' lub 'buty sportowe sklep Wrocław', dzięki czemu znacznie szybciej uzyskamy informacje o wrocławskich sklepach oferujących tego typu obuwie oraz ich lokalizacji.

W opisanym wyżej przykładzie poza efektami pozycjonowania typu long tail widoczne będę również efekty pozycjonowania lokalnego.

Innym przykładem zapytania z wykorzystaniem frazy typu long tail może być chęć zakupu wycieczki zagranicznej. Załóżmy, że szukamy oferty all inclusive, preferujemy wylot z Wrocławia, a decyzję o wyjeździe podjęliśmy spontanicznie, kilka dni przed planowanym urlopem. Po wpisaniu w okno wyszukiwarki frazy "wycieczki Grecja" znalezienie odpowiedniej oferty na letni wypoczynek, dostosowanej do naszych oczekiwań na pewno nie będzie proste. Dużo bardziej dopasowane wyniki uzyskamy wpisując frazy "wycieczki last minute all inclusive Grecja" lub "wycieczki last minute Grecja wylot z Wrocławia".

Jak już wiemy, coraz większa liczba internautów dokonuje wyszukiwań z przy użyciu fraz typu long tail. Dysponując wiedzą na temat tego, jak internauci posługują się wyszukiwarkami, powinniśmy dostosować do tego metody pozycjonowania i właśnie temu służy long tail SEO.

Skuteczna strategia szerokiego SEO powinna przede wszystkim uwzględniać odpowiednią optymalizację treści. Optymalizacji należy poddać opisy zamieszczone zarówno na stronie głównej witryny, jak i te znajdujące się w obrębie poszczególnych podstron, kategorii czy też kart poszczególnych produktów. Zoptymalizowana treść powinna zawierać wielowyrazowe zwroty będące odpowiednikami fraz wpisywanych przez internautów do wyszukiwarki internetowej. Pozycjonowanie long tail wiąże się oczywiście z koniecznością tworzenia dużych ilości treści, jednak przynosi wymierne korzyści.

Korzyści pozycjonowania long tail

Zasadniczym plusem jest dotarcie do grupy odbiorców, która jest faktycznie zainteresowana dokładnie tym, co oferujemy, a to bezpośrednio przekłada się na współczynnik konwersji. Konwersja oznacza nic innego, jak działanie pożądane z punktu widzenia właściciela strony. W przypadku sklepu internetowego będzie to więc zakup produktu. Większa część sprzedaży w sklepach internetowych generowana jest za pośrednictwem fraz typu long tail.

Tak więc, mimo tego, że pozycjonowanie long tail z pozoru zawęża grono odbiorców (do tych, którzy wpiszą konkretne frazy), w praktyce przekłada się na większy sukces komercyjny, ponieważ osoby, które już na stronę trafią nie są przypadkowe.

Skierowany przy pomocy pozycjonowania long tail ruch organiczny jest bardziej wartościowy. Oprócz wysokiego współczynnika konwersji, charakteryzuje się niskim współczynnikiem odrzuceń. Dużo lepiej, w porównaniu z tradycyjnym modelem pozycjonowania stron, wyglądają dane dotyczące czasu spędzonego na stronie oraz ilości odwiedzonych podstron. Elementy te mają istotny wpływ, w procesie budowania autorytetu witryny w 'oczach' algorytmu wyszukiwarki.

Pozycjonowanie long tail przynosi również szybsze efekty. Każda strona internetowa jest łatwiejsza do pozycjonowania pod kątem długich, precyzyjnych fraz niż bardzo ogólnych, wysoce konkurencyjnych, pojedynczych słów kluczowych.

Pozycjonowanie stron w oparciu o frazy long tail to już w zasadzie standard. Ogromna skuteczność, niskie koszty i szybki efekt sprawiają, że ta strategia SEO jest nieodłącznym elementem każdej witryny, która chce odnieść sukces.